Film İLHAM VERENLER SİNEMA

Film Önerisi: Trumbo

03/03/2016

Dalton Trumbo - Film Önerisi

Bir süredir Netflix’ten izlediğimiz dizi Jessica Jones’a sardığımız ve tüm bölümleri bitirene kadar akşamlarımızı ona ayırdığımız için, filmlere ara vermiştik. Dizinin bölümleri 55 dakika civarında, dolayısıyla neredeyse kısa film uzunluğunda olduğu için normal dizi bitirme hızımıza göre biraz yavaşız. Geçenlerde bir cumartesi akşam ailecek izlemek için film ararken, Imdb 7.5 puanlı ve gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilmiş olan Trumbo’yu izledik. Breaking Bad’den tanıdığımız Brian Cranston’un başrolde olduğu ve 1947’de, politik düşünceleri sebebiyle kara listeye alınan ve tutuklanan ünlü senaryo yazarı Donald Trumbo’yu canlandırdığı film, uzun ama çok akıcı ve etkileyiciydi.

Hollywood’daki ünü, komünist partiye katılması ve ABD hükümetinin Rusya ve komünizm karşıtı bir cadı avı başlatmasının ardından bir anda kaybolur. Trumbo, hapisten çıktıktan sonra, kendi adını kullanmadan, sahte isimlerle senaryolar yazmaya ve en iyi yaptığı şeyi, azimle ve yorulmadan yapmaya devam ederek, anonim bir şekilde iki akademi ödülü alır. Ödüllerin gerçek sahibinin Trumbo olduğu, çok geçmeden piyasada konuşulmaya ve yayılmaya başlar. The Roman Holiday ve Brave One’la Hollywood’da büyük bir etki yaratmasının ardından, Kirk Douglas’ın oynadığı Spartacus ve Otto Preminger’in Exodus’u için yazdığı senaryolarda kendi ismini kullanabilir hale gelir. Hükümetin kara listesi, bu olayla birlikte resmen bir son bulmuş olur ve Trumbo yeniden ismini ve şöhretini kazanır.

Filmin sonunda hepimiz Trumbo’ya hayran olmuş, çok etkilenmiş haldeydik. Aileyle izlenebilecek güzel filmlerden bana kalırsa; haftasonu film ararken aklınızda olabilir! Bu arada Trumbo’nun kendine has çalışma tarzını düşününce hala gülüyorum. Yaratıcılık ve ilham illa sandalyede otururken gelecek diye birşey yok tabii! 🙂

İyi seyirler!


* Başka film önerileri için buraya da bakabilirsiniz.

You Might Also Like

 • H. Hande Aykun

  Trumbo’ya biraz mesafeli yaklaşıyordum. Konusundan dolayı değil de fragmanının üzerimdeki etkisinden. Ya da etkisindeki yetersizliğinden; ama madem öneriyorsun, bir şans vermeye istekliyim artık!

  • Elif Ozgecan Celik

   Fragmanını hiç izlemedim ben, hatta konusuna dair minimum fikrim vardı. Tavsiye ve internetteki yorumlara kulak verip başladık. Önce çok mu tarih olur, sıkılır miyim diye bile düşündüm ama hayranlıkla izledim.
   Umarım beğenirsin sen de =)

 • Bak hiç haberim yoktu bu filmden, ne güzel bir sürpriz oldu bu! Breaking Bad’den beri Walter reis’e olan hayranlığım büyük, konu da çok güzel, senarist zaten en sevdiğim filmlerden birini yazmış (Roman Holiday) çok meraklandım ve heveslendim, mutlaka izleyeceğim haftasonu.

  • Elif Ozgecan Celik

   Umarım beğenirsin, yorumunu merakla beklerim Eylül!
   Bu arada, ‘Breaking Bad hayranlarının MUTLAKA izlemesi gereken bir film’ yazıyor her yerde; Brian Cranston efsane bu filmde gerçekten. 🙂