TÜYOLAR & REHBERLER

Uzun Uçuşlarda Rahat Olmanın Sırrı

10/12/2015

Uzun uçuşlarda rahat olmak - Sevgili Beyaz Kağıt

Arka arkaya, neredeyse valizi kaldırmama fırsat olmayan seyahatlerimizin ardından bir süredir hiçbir yere gidemiyor olmanın verdiği özlem duygusundan olsa gerek, bir haftalık aradan sonraki ilk yazımı yine seyahat konusunda yazmaya gitti aklım. 2015’i yeni bir seyahat olmadan kapatacak olmama rağmen, Ocak ayında, hiç gitmediğim ve beni inanılmaz meraklandıran ve heyecanlandıran bir coğrafyaya gitme ihtimalim var (yaşasıın!). Hem o yolculuk için aklımda olsun, hem de çocukluğumdan bu yana yaptığım yüzlerce seyahatin birikimi olarak, artık uzmanlaşmaya başladığımı hissettiğim uçak seyahatleri konusunda önünde seyahat planı olanlara hazırlık olsun diye, uzun uçuşlarda konforunuzu korumanın, keyifle seyahat yapmanın sırlarını 15 maddede toparladım!

 1. Boyun yastığı– benim için olmazsa olmaz bir seyahat objesi! Uzun yolculukları uyumadan geçirmeyi düşünemiyorum bile, çünkü 11-13 saatlik bir uçuştan indiğinizde zombi gibi olmaktan kötü ne olabilir! Dimi? Uçakta oturduğunuz yerde uyumayı bile rahat kılan bu boyun yastıklarından kesinlikle edinmelisiniz!
 2. Çantanızda bir şal veya atkı olması, üşüdüğünüzde boynunuza dolamanız veya gerektiğinde battaniye olarak da kullanmanız için ideal bir ısıtıcı.
 3. Nemlendirici dudak ve el kremi– uçaklar ve havaalanları, havalandırma sistemlerinden dolayı havası çok kuru ortamlar ve birkaç saat geçirdikten sonra bunu ciddi anlamda hissetmeye başlayabilirsiniz.  Kurumayı önlemek için çantada cep boyunda nemlendiricilerinizi taşımanız iyi olacaktır.
 4. Kalın, yumuşacık bir çorapuzun uçuşlarda soğutulan uçaklarda ayaklarınızı sıcacık tutacağı için şiddetle önerilir! Yazın en sıcak zamanda bile seyahat etmeniz durumu değiştirmez, çünkü mikropları öldürmesi adına uçaklar soğuk olacaktır. Çantanıza bir çift ekstra çorap atarsanız uçuşta çok mutlu olacağınızı garanti ederim.
 5. Atıştırmalık, ezilmeyecek, kokmayacak pratik yiyecekler. Tupperware saklama kaplarına dilimlenmiş meyvalar, ziploc’lara ise ceviz, badem, fındık, hurma gibi sağlıklı atıştırmalıklar koyabilirsiniz. Tuzlu kraker veya pratik sandviçler de uçak yemeğini sevmeme ihtimalinize karşın aç kalmanızı engelleyecektir.
 6. Gürültüden rahatsız oluyorsanız veya dikkatinizi vererek birşeyler okumanız veya çalışmanız gerekiyorsa, iyi bir kulak tıkacıalmak şart. Kendinizi tamamen izole ederek rahatça uyuyabilir veya çalışabilirsiniz.
 7. Tercihen havaalanına gitmeden, son dakikacıysanız da havaalanı kitapçılarından keyifli ve ilham veren dergilerden birkaç tane kaparak uçaktaki en azından 2 saatinizi keyifle geçirmeyi garanti edebilirsiniz.
 8. İyi bir kitap veya iPad’inize yüklediğiniz bir dizi veya film, uyuyamadığınız saatleri keyifle geçirmenizi sağlayacaktır. Uzundur izlemeyi istediğiniz bir dizinin tüm sezonunu bile bitirecek kadar vaktiniz olabilir, hazırlıklı olmakta fayda var!
 9. Özellikle gündüz uçuşunuz varsa makyajsız binmek istemeyebilirsiniz, ama rimeli pas geçmek iyi bir fikir olacaktır. Uçağın içi kurudukça ve siz uyuyup uyandıkça, dağılmış ve çirkin görünen bir rimeli engellemiş olursunuz. Uçağınız tam inmeden önce sürüp yepyeni makyajınızla gezilerinize başlayabilirsiniz.
 10. Rahat iç çamaşırı ve kıyafetler giyin– sütyeninizin batan teli, her eğildiğinizde çatalınızın açıldığı bir pantolon veya darlıktan düğmesi göbeğinizi delen bir kot giymeyerek kendinizi baya bir acı ve rahatsızlıktan kurtarmış olacaksınız, inanın bana!
 11. Telefonumuzun şarjının bitmesi uçakta veya dışarıda, her halükarda bir korkulu rüyamız oldu. Uzun bir uçuşta şarjsız kalmamak için yanınızda yedek şarj aletlerinden mutlaka edinin ve seyahat öncesi şarjını tam doldurduğunuza emin olun.
 12. Uçağın kuru ve kirli olabilen havasından bahsetmişken, yüzünüzü ferahlatmak, tazelemek ve nemlendirmek için gül suyu gibi bir sprey alabilirsiniz. Hem de güzel kokacaktır.
 13. Islak mendil veya Purell gibi dezenfektan bir jel ile uçakta ellerinizin kirlendiğini hissettikçe temizleyebilirsiniz. Benim gibi kirli ellerle yüzünüze dokunmak veya birşeyler yemek istemiyorsanız ve her seferinde yanınızda oturanları rahatsız ederek tuvalete gitmek istemiyorsanız, ıslak mendil şart.
 14. Birkaç kat giyinin. Fermuarlı ve şapkalı bir sweatshirt sıcak olduğunda kolaylıkla çıkarabileceğiniz, üşürseniz şapkasını da çekebileceğiniz kullanışlı bir seyahat giysisi. Tshirt, sweatshirt veya hırka gibi kolay giyip çıkabilecek giysiler her ısıya uyum sağlamanızı kolaylaştırır.
 15. Sakız çiğneyin – uçuşlarda kulaklarınız tıkanıyorsa, kalkış ve inişlerde sakız çiğnemek kesinlikle faydalı oluyor. Çocuğunuz varsa, onu da kulak tıkanma durumundan korumak için minik bir sakız vererek rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda ağzınızı tatlandırmak ve nefesinizi taze tutmak için de sakız birebir.

Sizin de konforlu seyahat için tüyolarınız var mı? Ya da rahatça uyuyabilmek için? Yorumlarda yazarsanız harika olur!

You Might Also Like